AKDO- Mermer, Mozaik ve Lamine Doğal Taş | Doğaltaşın Geri Dönüşümü

Blog

Doğaltaşın Geri Dönüşümü

Doğal Taşın Geri Dönüşümü

İtalyan mimar Piero Lissoni ünlü mobilya markası Salvatori için, Mies van der Rohe'nin Barselona Pavyonu da dahil olmak üzere ünlü binalardan arta kalan mermer kullanılarak üretilen bir dizi bistro masası tasarladı.

Salvatori Piero Lisson Lost Stones marble tables

Yuvarlak bir yüzeye sahip bistro masalarının her biri kırık ve arta kalan mermer parçalarından yapılmış ve Milano Tasarım Haftası sırasında sergilenmiştir. 

Doğal taş üzerine çalışmalar yapan mimar Piero Lissoni’nin hâlihazırda depolamış olduğu bazı mermer kalıntıları olmasına rağmen bu ürünlerde özellikle Barselona Pavyonu’nun yapımından kalan plakalar kullanıldı.

Salvatori Piero Lisson Lost Stones marble tables

 


Gabriele Salvatori, "Fikir, genel olarak şirketlerin gezegenimize çok fazla dikkat etmeden tasarım ve üretim yaptıkları gerçeğinden gerçekten bıktığım için çıktı." Barselona Köşkü'nün ünlü yeşil mermeri de ürünlerde kullanılmaktadır.

Pavyondan çıkan kalıntı mermer levhalar basit dairesel masalara dönüştürüldü, tablaları pirinç kenarlı olacak şekilde üretildi ve yuvarlak bir mermer tabanına tutturulmuş pirinç saplar üzerinde duracak şekilde tasarldandı.

Salvatori Piero Lissoni Lost Stones marble tables

 

Kalıntı mermerler, bir Japon tekniği olan intsugi kullanılarak birleştirildi. Japonlar kırık şeyleri atmayıp, yeniden kullanmanın bir yolunu bulmuşlardır. Bu fikir ile tasarımcı ünlü bir mimari yapının parçası olan mermerleri geri dönüştürerek malzemeye yeni bir ruh ve işlev kazandırıyor.

 

Salvatori Piero Lisson Lost Stones marble tables

İletişim