AKDO- Mermer, Mozaik ve Lamine Doğal Taş | Geri Dönüştürülmüş Mermer

Blog

Geri Dönüştürülmüş Mermer

Geri Dönüştürülmüş Mermer

Endüstriyel tasarımcı olan Robin Grasby yeni masa koleksiyonunda reçine içinde asılı mermer kesiklerinden oluşturulan bir malzeme olan Altrock’u kullandı. Koleksiyonu, 2019 Londra Tasarım Fuarı'nın bir parçası olarak malzemenin esnekliğinin gözükmesi için sehpa, konsol ve yemek masası olarak sergilendi.

Lüks mermer atölyelerinden %87 oranında geri dönüştürülmüş taştan oluşan bir tür terrazzo olan malzeme, 2018 yılının sonunda tanıtıldı. Koleksiyon, farklı reçine ve taşların kullanımıyla bir kaleydoskop renk üretebilen Altrock'un üretim yönteminin olanaklarını sergilemek için özel olarak tasarlandı.

Levhalar gönye denilen bir yöntemle aynı zamanda bir dizi geometrik şekle de monte edilebilir. Levhalar kesilirken yüzey etrafındaki mermer parçalarının devamı ile güçlendirilmiş ve Grasby, neredeyse hiç israf olmadan ‘’katlandığını’’ belirtiyor.

Bu sürekli efekt, plakaları yapıştırmak için kullanılan reçineyi hem malzemelerin temel rengiyle hem de içindeki büyük mermer parçalarının renkleriyle ayarlamak için bir renk eşleştirme tekniği kullanılarak oluşturulur.

Grasby mermeri kendi yaptıkları gibi kullanmanın - Altrock'taki kırık parçalar - ham güzelliğini sergilemeyi amaçladığını belirtmiş. Kırık kenarlar ve kaotik şekiller taşa, malzeme geniş cilalı olarak bozulmadan kullanıldığında kaybolan doku ve malzemenin bir kısmını geri veriyor.

Fotoğraflar Guy Archard'a aittir.

İletişim