AKDO- Mermer, Mozaik ve Lamine Doğal Taş | Kaos ve Kontrol: Mermer ve Cam ile Tasarlanan Drill Vazolar

Blog

Kaos ve Kontrol: Mermer ve Cam ile Tasarlanan Drill Vazolar

Kaos ve Kontrol: Mermer ve Cam ile Tasarlanan Drill Vazolar

Stockholm'ün Studio EO'su, renkli Drill Vazolarını oluşturmak için el yapımı camı taş ocaklarında bulunan atılmış mermer parçalarıyla birleştiriyor.

Yaratıcı tarafından "doğaçlama alıştırması" olarak nitelendirilen Drill Vazolar, Studio EO'nun kurucusu Erik Olovsson, İtalya'nın Carrara bölgesindeki bir taş ocağını ziyaret ettikten sonra doğdu.

Burada küçük, atılmış mermer parçaları buldu ve bir çekiç ve keski ile dış şekillerini elden geçirmeden önce taşları toplamaya başladı.

Bu "öngörülemeyen ve kaotik" mermer parçaları daha sonra, koleksiyonun adını aldığı süreç olan tabandan bir açıklık oluşturmak için hassas bir şekilde delinir.

Bu delinmiş açıklıkların her birine ağır, elle üflenmiş bir cam silindir yerleştirilir. Silindir, önce delinmiş açıklıklar ile aynı boyutta ahşap formlara üflenerek, farklı boyutlardaki deliklere uyacak şekilde özel olarak yapılmıştır.

Tasarımcı, bazı taşların sondaj sırasında oldukça kırılgan olduğunu ve kırıldığını açıkladı, bu nedenle oluşturma sürecinin zor kısmı, bu kırık parçaları amaca uygun hale getirmek için bir çekiçle yeniden şekillendirmek.

Olovsson, "Elde üflenen camın geometrisi, mermerin kendiliğindenliğine kıyasla bir düzen ve kontrol duygusu sağlar" dedi.

Tasarımcı bazı parçalarda cam öğenin rengini taşın gölgesiyle eşleştirmeyi seçerken, diğerlerinde kasıtlı olarak görünüşte çatışan renkleri eşleştirdi.

İletişim