AKDO- Mermer, Mozaik ve Lamine Doğal Taş | Kömürden Mermer Yapmak

Blog

Kömürden Mermer Yapmak


 

Londra merkezli sanatçı ve tasarımcı Jesper Eriksson, kömürü mermer haline getirme sürecini işleyen yeni bir mobilya koleksiyonu tasarladı. Sonlu bir fosil yakıtını üretim malzemesi olarak kullanmayı öneren koleksiyonda masalar, sandalyeler, tabureler, bir konsol ve bir yemek masası bulunuyor.
Tasarımcı kömürün antrasit olarak adlandırılan halini, Galler'den alıyor. Yaklaşık olarak %90 Karbon içeren antrasitin, diğer kömür türlerine göre daha sert bir yapısı olduğu için üzerinde daha kolay çalışma imkanı sunuyor. Erikkson yüksek keskinlikte bir bıçak ile malzemenin kullanılacağı işleve göre pürüzsüz yüzeyler oluşturarak, farklı mobilyalar tasarlıyor. Koleksiyon şu anda Güney Kensington, Londra'da bulunan bir tasarım galerisi olan The Mint'de sergileniyor.
Tasarımcı kömürle çalışma kararını, 19. ve 20. yüzyıllarda her yerde bulunan bir malzemenin toplum hafızasından kaybolmasından dolayı verdiğini açıklıyor. Erikkson kömürü mobilya oluşturmak için kullanarak, malzemenin mevcut tarihsel, sosyo-ekonomik veya kültürel bağlamlarına dair bir anlatı oluşturmayı amaçlıyor.

İletişim